• Yeni

Çekişte Zeytin Fidanı

30,00 ₺
Vergi dahil

Çekişte Zeytin Fidanı

ÜRÜN GÖNDERİM TİPİ
ANAÇ
Adet

  • İnternette Güvenli Alışveriş İnternette Güvenli Alışveriş
  • 3 ile 5 iş gününde teslim 3 ile 5 iş gününde teslim
  • Arazinize Uygun Ürünler Arazinize Uygun Ürünler

ekişte zeytin fidanı Aydın bölgesinde çekişke zeytin olarak bilinir. Değişik yörelerde kırma, memeli veya eğri çekirdek isimleriyle adlandırılır. Orijini Ege Bölgesidir. Ege bölgesinde genelde kırma zeytini veya salamuralık zeytin olarakta değerlendirilebildiği gibi yağ oranının yüksek olması sebebiyle yağlık zeytin olarak ta değerlendirilir. Çekişte zeytini verimli bir çeşittir.

Yağ oranı %26.89 dur. Ağaç kuvvetli gelişir. Meyve iridir. İyi bakım şartlarında düzenli ürün verir, periyodisite göstermez soğuğa karşı duyarlı değildir. Meyvesi hem sofralık (özellikle yeşil kırma olarak), hem de yağlık olarak değerlendirilmektedir. Yağ kalitesi kimyasal ve duyusal olarak çok iyi kalitededir.

Tür  : ZEYTİN

Çeşit : Çekişte

Orjini : Anadolu

Diğer İsimleri : Kırma, Memeli, Eğri

Ağaç Özellikleri : Kuvvetli gelişir

Meyve İriliği : Orta

Meyve Şekli : Yuvarlağa simetrik

Meyve Kabuğu : Yeşil renginde

Meyve İçi :

Meyve Kalitesi  :%26,89 oranında yağ içerir

Depolama süresi : Depolamaya uygundur

Çiçeklenme zamanı : Mayıs ayı cıvarında

Derim Zamanı :Eğer yeşil sofralık zeytin yapılacaksa meyveler sarımsı- yeşil renge döndüğü (Eylül-Ekim), siyah sofralık zeytin yapılacaksa kararmanın kabuktan meyve etine geçtiği (Kasım- Aralık), yağlık olarak değerlendirilecekse ağaçta yeşil meyve kalmadığı zaman hasat edilmelidir

Tozlayıcı : Kendine verimlidir

Diğer özellikleri  :Yağ oranı yüksek olduğundan yağlık olarak değerlendirilir. Ayrıca sofralık olarakta değerlendirilmektedir.

Çekişte Zeytin Fidanı :Ürünün asıl yetiştiriciliğinin yapıldığı yer  İzmir ilinin ödemiş ilçesidir. Bu fidanın bakım şartları iyi olursa verimi de o kadar iyi olur. Meyveleri iri ve %27 civarında yağ içerir. Genelde yeşil zeytin olan sofralarda görülen bir zeytin türüdür. Yağ oranı çok yüksek olduğundan yağları da değerlendirilir.

5 Öğeler